Ocenenie v kategórii Ústredná štátna správa
Aktívni úradníci získali informácie, o ktoré sa predtým nik nezaujímal, a nechali ich pracovať v prospech štátu. Výsledok: úspory v desiatkach miliónov eur.
Inštitút zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva začal ako prvý v roku 2016 kontrolovať tendre štátnych nemocníc pred vyhlásením verejného obstarávania v širšom meradle ako len to, či je v rozpočte na nákup dosť peňazí a či dáva nákup medicínsky zmysel. Nikto neporovnával naše ceny za medicínske prístroje so zahraničnými a naše nemocnice platili násobne vyššie ceny ako v Čechách.
Po kauze predraženého CT v Piešťanoch vytvorili analytici pod vedením vtedajšieho šéfa inštitútu Martina Smatanu databázu s s tisíckami údajov a cenami, za aké nakupujú rovnaké medicínske stroje či špecializovaný zdravotnícky materiál slovenské nemocnice a nemocnice v Čechách či iných krajinách.
Získané informácie umožnili štátu lepšie pochopiť potreby štátnych nemocníc, efektívne kontrolovať tendre ešte pred ich začiatkom, ale i obstarať tovar centrálne – ministerstvo vie efektívne zjednávať, znižovať ceny a nastaviť benchmark tak, aby neboli nákupy predražené.
A nemocnice zas vedia zistiť, koľko za ten-ktorý prístroj zaplatili inde, aké sú štandardné ceny a firmy musia vysvetľovať, prečo ponúkajú jednému pracovisku ten istý röntgen o tretinu drahšie, než pracovisku odvedľa.
Úspešné princípy, ktoré inštitút zaviedol do spravovania zdravotníctva a ktoré ušetrili štátu desiatky miliónov eúr, sú prenositeľné aj do iných verejných politík. Či už je to vyrovnávanie informačných asymetrií, medzinárodné porovnávanie ukazovateľov alebo centralizovanie know-how.